به این شش دلیل در ترکیه سرمایه گذاری کنید

دلایل سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه

ترکیه به دلیل موقعیت ژئوپلیتیکی و مهاجر پذیری خود همواره مورد توجه بوده است. این ویژگی‌ها آن را به یک مرکز مهم برای جذب سرمایه‌گذاران محلی و جهانی در بخش‌های مختلف، از جمله گردشگری و املاک و مستغلات تبدیل می‌کند که منجر به جلب توجه سرمایه‌گذاران شده است.

بر اساس داده‌های منتشر شده توسط بانک مرکزی ترکیه، اقتصاد ترکیه یکی از سریع‌ترین اقتصادهای جهان پس از بیماری همه‌گیر بوده است. ورودی FDI به ترکیه در سال 2021 14.1 میلیارد دلار بود که 80.7 درصد افزایش داشت. مجموع ورودی  به ترکیه از سال 2003 تا 2021 بالغ بر 239 میلیارد دلار بوده است.

اگرچه دلایل زیادی برای سرمایه گذاری در این کشور زیبا وجود دارد، بیایید نگاهی به دلایل قانع کننده بیندازیم.

به این شش دلیل در ترکیه سرمایه گذاری کنید 1

دلایل سرمایه گذاری در ترکیه

موقعیت استراتژیک

ترکیه نقش خود را به عنوان پل طبیعی بین آسیا و اروپا ایفا می کند. هر دو قاره نیز بر فرهنگ التقاطی آن تأثیر می گذارند. استانبول برای ارائه دسترسی استراتژیک به تمام بازارهای کلیدی در این مناطق کلیدی است. بر اساس آمار، ترکیه از طریق FTA و اتحادیه گمرکی به 955 میلیون مصرف کننده دسترسی دارد. استانبول هفتمین شهر اروپاست که بیشترین سرمایه گذاری در آن انجام شده است.

یازدهمین اقتصاد قوی در جهان

رتبه بندی اقتصادها بر اساس تولید ناخالص داخلی در PPP (برابر قدرت خرید)

2003 2019 2020
1. آمریکا 1. چین 1. چین
2. چین 2. آمریکا 2. آمریکا
3. ژاپن 3. هند 3. هند
4. آلمان 4. ژاپن 4. ژاپن
5. هند 5. آلمان 5. آلمان
6. روسیه 6. روسیه 6. روسیه
7. فرانسه 7. اندونزی 7. اندونزی
8. انگلستان 8. برزیل 8. برزیل
9. برزیل 9. انگلستان 9. فرانسه
10. ایتالیا 10. فرانسه 10. انگلستان
11. مکزیک 11. مکزیک 11. ترکیه
12. اندونزی 12. ایتالیا 12. ایتالیا
13. اسپانیا 13. ترکیه 13. مکزیک
14. کانادا 14. کره جنوبی 14. کره جنوبی
15. کره جنوبی 15. اسپانیا 15. کانادا
16. عربستان صعودی 16. کانادا 16. اسپانیا
17. ایران 17. عربستان صعودی 17.عربستان صعودی
18. ترکیه 18. ایران 18. استرالیا

منبع: IMF WEO

منابع: TurkStat، Invest in Turkey
منابع: TurkStat، Invest in Turkey

جامعه کارآفرینی قوی

ترکیه، به ویژه استانبول، دارای جامعه کارآفرینی قوی از بنیانگذاران استارت آپ است. این نشان می دهد که فرصت های بی شماری برای مشارکت و شبکه سازی وجود دارد.

استارت‌آپ‌ها در همه شاخه ها می‌توانند به راحتی در رویدادها، برنامه‌ها توسعه دهنده بیزینس، کنفرانس‌ها، فضاهای هم‌کاری و شرکایی که مبتنی بر کارآفرینی است شرکت کنند.

با توجه به برنامه ها و رویدادهای مدل ترکیبی یا دیجیتالی شده جدید، کارآفرینان در سراسر کشور می توانند به سرعت از یکدیگر بیاموزند، چیز جدیدی را با هم خلق کنند و گرد هم آیند.

ترکیه مشوق و حمایت کننده سرمایه گذاران است

هدف دولت ترکیه تشویق همه سرمایه‌گذاری‌های خارجی است و می‌خواهد دسته‌های مختلفی  انگیزه ایجاد کند و شرایط ویژه ای را برای سرمایه گذاران فرآهم می کند. طبق گزارش دفتر سرمایه گذاری ترکیه، هفت پروفایل سرمایه گذار با کیفیت FDI تعریف می شود. برخی از این پروفایل ها که همه سرمایه گذاران با آنها روبرو خواهند شد عبارتند از:

  • سرمایه گذاری کاهش وابستگی به واردات
  • سرمایه گذاری مرکز تحقیق و توسعه، طراحی و نوآوری
  • سرمایه گذاری ارائه فناوری و انتقال دانش
  • مشوق های سرمایه گذاری اشتغال
  • سرمایه گذاری حمایت از تحول دیجیتال
  • سرمایه گذاری برای ایجاد اشتغال با کیفیت بالا
  • سرمایه گذاری صادرات محور

دولت ترکیه سرمایه گذاری های زیادی را برای استراتژی سرمایه گذاری  طراحی کرده است. آنها این کار را با تجزیه و تحلیل آخرین انتظارات و الزامات سرمایه گذاران و مطابقت با همه اقدامات و برنامه ها انجام دادند.

نیروی کار ماهر و رقابت پذیر

جمعیت جوان و تحصیلکرده ترکیه بسیار ارزشمند است، زیرا سرمایه گذاران در سایر نقاط اروپا به دلیل پیری و کاهش جمعیت با چالش های مهمی روبرو هستند.

ترکیه با جمعیت رو به رشد، جوان و پر جنب و جوش خود – نیروی محرکه پشت مجموعه نیروی کار قوی و بازار داخلی پر سود – فرصت های قابل توجهی را فراهم می کند.

در سال 2018، جمعیت ترکیه 82 میلیون نفر ثبت شده است. بر اساس موسسه آمار ترکیه، پیش‌بینی می‌شود تا سال 2023 به 86.9 میلیون نفر و تا سال 2040 به 100.3 میلیون نفر برسد. انتظار می‌رود این جمعیت تا سال 2069 به 107.6 میلیون نفر برسد.

زیرساخت خوب

یکی از قانع‌کننده‌ترین دلایل سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در هر مکانی، وجود زیرساخت‌های لازم و هزینه‌های کمتر حمل‌ونقل است. ترکیه در زیرساخت‌های اساسی مانند حمل‌ونقل، ارتباطات، نیرو و زیرساخت‌های فنی رشد کرده است که این کشور را به یک آهنربا برای سرمایه‌گذاری خارجی تبدیل کرده است.

سرمایه گذاری در ترکیه

راه های متنوع برای سرمایه گذاری

در نتیجه رشد سریع جمعیت و پروژه های احیای شهرها، صنایع ساخت و ساز و املاک در حال رونق هستند. سرمایه گذاران همچنان صنایع ساخت و ساز و املاک را جذاب و باارزش می دانند.

از بسیاری جهات، خرید ملک در ترکیه امن ترین سرمایه گذاری است که می توانید انجام دهید. در نتیجه افزایش تور تجارت املاک و مستغلات ترکیه رشد کرده است. خارجی ها نیز ترکیه را مکانی محبوب برای بازنشستگی می دانند

تابعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

ترکیه در سال 2016 شهروندی از طریق طرح سرمایه گذاری را معرفی کرد. از طریق خرید املاک یا مستغلات مسکونی یا تجاری، انتقال سرمایه یا ایجاد شغل، ممکن است واجد شرایط دریافت پاسپورت ترکیه باشید.

کسب املاک و مستغلات محبوب ترین مسیر تحت تابعیت ترکیه از طریق برنامه سرمایه گذاری بوده است. همچنین ارزان‌ترین گزینه است:

وقتی ملکی به ارزش حداقل 400000 دلار خریداری می‌کنید، شما و خانواده‌تان می‌توانید تابعیت ترکیه را دریافت کنید.

این سرمایه گذاری شامل متقاضی اصلی، همسر و فرزندان زیر 18 سال است.

نتیجه گیری

ترکیه کشوری زیبا و منحصر به فرد است که مملو از تاریخ، فرهنگ و میراث است. اما این تنها چیزی نیست که این کشور به آن شناخته شده است. ترکیه فرصت های سرمایه گذاری زیادی را برای سرمایه گذاران در سراسر جهان ارائه می دهد. وقتی به سرمایه گذاری در خاک ترکیه فکر می کنید، مطمئناً با مزایای بسیار دیگری روبرو خواهید شد. جدای از آن، همیشه باید نوع گزینه های سرمایه گذاری در دسترس را بررسی کنید تا گزینه ای را انتخاب کنید که با نیازها و نیازهای شما مطابقت دارد.

خرید پاسپورت دوم


پاسپورت دومینیکا

ویزای طلایی امارات

پاسپورت ترکیه

پاسپورت وانوآتو

پاسپورت آنتیگوآ و باربودا

پاسپورت سنت کیتس و نویس

سریع ترین راه گرفتن پاسپورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *