هر آنچه که قبل از سرمایه گذاری در ترکیه باید بدانید

سرمایه گذاری در ترکیه

مقدمه

کشور ترکیه، واقع در بین دو قاره اروپا و آسیا، و بین دو دریا، به یکی از کشورهای محبوب برای مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری تبدیل شده است، چرا که مقامات این کشور در سال 2019، حداقل میزان سرمایه‌گذاری لازم برای «طرح اخذ تابعیت ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری» (CBI) را به شدت کاهش دادند.

این طرح به اتباع کشورهای دیگر که حداقل 18 سال سن دارند، از سلامت کافی برخوردار هستند، تابعیت هر کشوری را دارند و فاقد سوء پیشینه هستند، اجازه می‌دهد تابعیت اقتصادی کشور ترکیه را از طریق احراز شرایط لازم بگیرند و بدین ترتیب، تابعیت و گذرنامه دوم خود را از کشور ترکیه دریافت نمایند.

سرمایه‌گذاران علاقمند به استفاده از این طرح می‌توانند اعضای خانواده خود (مانند همسر و فرزندان با سن کمتر از 18 سال، و نیز فرزندان معلول خود با هر سنی) را به عنوان افراد تحت تکفل در پرونده درخواست تابعیت خود از کشور ترکیه بگنجانند، و این حق تابعیت به نسل‌های بعدی آنها نیز انتقال می‌یابد. همچنین در ترکیه امکان داشتن دو تابعیت برای افراد وجود دارد.

هر آنچه که قبل از سرمایه گذاری در ترکیه باید بدانید

با داشتن گذرنامه کشور ترکیه می‌توان بدون نیاز به گرفتن ویزا به 114 کشور جهان (از قبیل ژاپن، مالزی، تایلند، فیلیپین، سنگاپور، اغلب کشورهای منطقه بالکان و آسیای مرکزی، و تقریباً تمامی کشورهای حوزه دریای کارائیب و امریکای جنوبی) سفر کرد، و اتباع این کشور همچنین می‌توانند برای دریافت ویزای سرمایه‌گذاری کشور ایالات متحده امریکا (E-2) درخواست بدهند که این موقعیت جذاب تنها برای اتباع برخی کشورها وجود دارد. مزیت برجسته دیگر استفاده از این طرح، توسط «توافق‌نامه آنکارا» فراهم شده است، و اتباع کشور ترکیه طبق این توافق‌نامه می‌توانند از طریق ایجاد یک کسب و کار یا اشتغال در شرکتی در انگلستان، به این کشور سفر کنند و در آنجا اقامت داشته باشند.

برای استفاده از این طرح، متقاضیان نیاز به آموختن زبان ترکی یا شرکت در مصاحبه الزامی ندارند، ملزم به اقامت در کشور ترکیه نیستند، و می‌توانند درخواست خود را از راه دور ارائه نمایند. به علاوه، متقاضیان با هر ملیتی می‌توانند برای دریافت تابعیت کشور ترکیه بر اساس این طرح اقدام نمایند. کشور ترکیه همچنین از نظام مالیاتی مناسبی برخوردار است و مالیاتی برای سود سرمایه‌گذاری، درآمد‌های بین‌المللی یا ارث وضع نمی‌کند.

هر آنچه که قبل از سرمایه گذاری در ترکیه باید بدانید

طرح اخذ تابعیت ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری

روش‌های سرمایه‌گذاری

اتباع خارجی می‌توانند از طریق یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری زیر برای «طرح اخذ تابعیت ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری» (CBI) درخواست بدهند:

  • سرمایه‌گذاری به میزان حداقل 250 هزار دلار با خرید یک ملک مورد تایید «وزارت محیط زیست و شهرسازی» کشور ترکیه، و نگهداری آن به مدت 3 سال؛
  • سپرده‌گذاری به میزان حداقل 500 هزار دلار در یکی از بانک‌های مورد تایید «شورای مقررات و ممیزی بانک‌ها» در این کشور، و نگهداری آن به مدت 3 سال؛
  • خرید اوراق قرضه بانک‌ها به ارزش 500 هزار دلار، مورد تایید «معاونت وزارت خزانه‌داری» این کشور، و نگهداری آن به مدت 3 سال، به همراه امکان دریافت سود آن به عنوان درآمد؛
  • سرمایه‌گذاری به میزان 500 هزار دلار به صورت سرمایه ثابت، مورد تایید «وزارت صنایع و فناوری» این کشور؛
  • سرمایه‌گذاری مورد نظر باید از طریق یک گواهینامه صادر شده توسط مراجع ذیربط دولتی تایید شود، و سرمایه‌گذاران موظف به نگهداری سرمایه‌گذاری خود به مدت 3 سال هستند؛ و
  • ایجاد یک کسب و کار در ترکیه و اشتغال‌زایی برای حداقل 50 نفر، با تایید «وزارت خانواده، کار و تامین اجتماعی».

این شرکت در زمینه املاک، ساخت مراکز خرید، گردشگری و فعالیت‌های تفریحی تخصص دارد و تا کنون در سایه استانداردهای تعهد، برتری و کیفیت خدمات خود، موفق به کسب جوایز محلی، منطقه‌ای و بین‌المللی متعددی شده است. شرکت ایمار در سطح جهان به دلیل ساخت برجسته‌ترین آسمان‌خراش دبی، «برج خلیفه»، که بلندترین آسمان‌خراش دنیا تا کنون است، و نیز بزرگ‌ترین مرکز خرید دنیا، دبی‌مال، در دبی شناخته می‌شود. زیرساخت‌های بی‌نظیر شرکت ایمار تا ابد در حافظه تاریخ باقی خواهند ماند.

اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه

فرایند درخواست و گرفتن تابعیت و پاسپورت از طریق سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه‌گذاری در املاک ترکیه

برای سرمایه‌گذاری موفق و مناسب در املاک و کسب صلاحیت اخذ تابعیت کشور ترکیه، انجام مراحل زیر ضروری است و قبل از اقدام بهتر است مواردی را حتما در تظر بگیرید که ریسک این سرمایه گذاری در ترکیه را به صفر برسانید.
مرحله اول، ارزش‌گذاری ملک مورد نظر توسط «هیات بازارهای سرمایه» کشور ترکیه، و سپس ارزیابی و تایید مطابقت ملک با شرایط سرمایه‌گذاری به میزان 250 هزار دلار است.

ما در «گروه مهاجرتی بیات» با بررسی تمامی جوانب کار، تضمین می‌کنیم هیچ مساله قانونی در مسیر خرید ملک به منظور اخذ تابعیت کشور ترکیه برای شما وجود نداشته باشد.

پس از سرمایه‌گذاری در املاک، متقاضی باید این سرمایه‌گذاری را به مدت سه سال متوالی نگهداری نماید.

ما سپس فرایند «اخذ تابعیت ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری» را از طریق بانک‌ها و اسناد مالکیت مربوطه دنبال می‌کنیم.

کارکنان شرکت ما در ترکیه می‌توانند به نمایندگی از طرف شما در یکی از بانک‌های ترکیه افتتاح حساب نمایند و تمامی تراکنش‌های مالی شما را با بانک‌های مرتبط با شما انجام دهند.

شرکت ما سپس اطمینان حاصل می‌نماید تمامی مدارک لازم برای درخواست اخذ تابعیت ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری تهیه می‌شوند، و توسط مراجع ذیربط برای استفاده بین‌المللی از این مدارک مورد تایید قرار می‌گیرند.

پس از آماده‌سازی تمامی مدارک لازم برای سرمایه‌گذاری، مانند اسناد مالکیت و ارزش‌گذاری ملک، تعهد نگهداری سرمایه‌گذاری به مدت 3 سال متوالی بر روی سند درج می‌شود.

با تکمیل پرونده، مدارک به «سازمان مهاجرت» و «وزارت محیط زیست و شهرسازی» کشور ترکیه ارائه می‌نماییم و پیشرفت کار را به صورت روزانه مورد پایش و پیگیری قرار می‌دهیم.

پس از تایید تابعیت از طریق سرمایه‌گذاری توسط دفتر ریاست جمهوری کشور ترکیه، متقاضی و خانواده او کارت‌های شناسایی و گذرنامه‌های خود را با تابعیت کشور ترکیه دریافت خواهند نمود.

مقایسه تابعیت ترکیه با دیگر برنامه ها

کشور ارائه کننده طرح ترکیه قبرس مونته‌نگرو پرتغال گرانادا
واحد پول دلار امریکا یورو یورو یورو دلار امریکا
ارزش خالص فردی نامرتبط 2 میلیون نامرتبط نامرتبط نامرتبط
تضمین سرمایه‌گذاری خیر خیر خیر خیر خیر
روش‌ تامین بودجه نامرتبط نامرتبط نامرتبط نامرتبط نامرتبط
هزینه‌های دولتی 2 هزار 8 هزار 24 هزار + 100 هزار برای کمک 35 هزار 13 هزار + 50 هزار برای کمک
شامل شدن افراد تحت تکفل بله بله بله بله بله
نیاز به مصاحبه خیر خیر خیر خیر خیر
نیاز به حضور فیزیکی در این کشور خیر خیر خیر 7 روز در سال خیر
مجموع زمان لازم برای اخذ تابعیت 3 ماه 6 ماه 3 ماه 60 ماه 3 ماه
املاک 250 هزار 2 میلیون + 150 هزار برای کمک 250 هزار + 100 هزار برای کمک 280 هزار 220 هزار
سفر بدون نیاز به دریافت ویزا 112 159 124 181 153

این یک سند قانونی نیست. تعداد کشورهای قابل سفر بدون نیاز به دریافت ویزا در این جدول به صورت تقریبی ارائه شده‌ است.

به دلیل تغییرات مداوم مقررات و قوانین بدون اعلام قبلی، گروه مهاجرتی بیات هیچ گونه مسئولیتی در قبال محتوا و اطلاعات مندرج در این جدول نخواهد داشت.

آنتیگوا و باربودا دومنیکا سنت کیتس و نویس سنت لوسیا مالت بلغارستان
دلار امریکا دلار امریکا دلار امریکا دلار امریکا یورو یورو
نامرتبط نامرتبط نامرتبط نامرتبط نامرتبط 1 میلیون
خیر خیر خیر خیر خیر بله
نامرتبط نامرتبط نامرتبط نامرتبط نامرتبط 200 هزار
8300 + 25 هزار برای کمک 8750 + 25 هزار برای کمک 8377 + 35 الی 50 هزار برای کمک 9500 + 50 هزار برای کمک 25 الی 50 هزار لحاظ شده در هزینه‌های اجرایی
بله بله بله بله 12 ماه 6 ماه
خیر خیر خیر خیر بر عهده متقاضی بر عهده متقاضی
خیر خیر خیر خیر خیر خیر
3 ماه 3 ماه 3 ماه 3 ماه 12 ماه 60 ماه
400 هزار 220 هزار 200 هزار 300 هزار 350 هزار یا 16 هزار برای اجاره سالانه به مدت 5 سال نامرتبط
157 160 159 153 161 181

ویزا فرصتی برای مهاجرت به آمریکا E-2

اتباع کشور ترکیه می‌توانند برای ویزای سرمایه‌گذاری ایالات متحده امریکا (E-2) درخواست بدهند، زیرا ترکیه یک توافق‌نامه بازرگانی و ناوبری با این کشور به امضا رسانده است. شهروندان بسیاری از کشورهای دیگر مانند چین، هند، برزیل، افریقای جنوبی، امارات متحده عربی، ویتنام، روسیه و غیره از فرصت استفاده از ویزای E-2 بی‌بهره‌اند، زیرا این کشورها چنین توافق‌نامه‌ای با ایالات متحده امریکا ندارند.

سرمایه گذاری در ترکیه

این ویزا به مدت 3 ماه تا 5 سال معتبر است و امکان تمدید آن به صورت نامحدود وجود دارد. شایان ذکر است که طبق توافق‌نامه برخی کشورها، ویزای 5 ساله با امکان چندین مرتبه ورود صادر نمی‌شود، اما اتباع کشور ترکیه از این فرصت بهره‌مند می‌شوند. به عنوان نمونه، اتباع کشور مصر ویزای 3 ماهه با یک بار ورود، گرانادا ویزای 5 ساله با چندین مرتبه ورود، مونته‌نگرو ویزای یک ساله با چندین مرتبه ورود، و پاکستان ویزای 5 ساله با چندین مرتبه ورود دریافت می‌کنند.

ایالات متحده امریکا، جذاب‌ترین کشور جهان برای زندگی و سرزمین فرصت‌های بیشمار برای رشد و موفقیت محسوب می‌شود. با داشتن تابعیت کشور ترکیه، شما می‌توانید ویزای 5 ساله با چندین مرتبه ورود (قابل تمدید) برای خود و خانواده دریافت نمایید، و بدین ترتیب، فرصت زندگی، تحصیل و کار در تمامی نقاط این کشور پهناور را به دست بیاورید. در این شرایط، شما و خانواده شما از تمامی حقوق و مزایای دارندگان گرین‌کارت این کشور بهره‌مند خواهید شد.

اتباع کشور ترکیه می‌توانند برای دریافت این ویزای ایالات متحده امریکا برای کل خانواده خود (شامل فرزندان وابسته خود با سن حداکثر 21 سال) درخواست بدهند. یکی از نکات شگفت‌انگیز ویزای E-2 ایالات متحده امریکا، این است که شما از تمامی مالیات‌های بین‌المللی معاف خواهید بود و همچنین نیاز به اقامت دائم در این کشور نخواهید داشت. توافق‌نامه میان ترکیه و ایالات متحده امریکا در 18 می 1993 به امضا رسید.

مزیت سودمند دیگر داشتن تابعیت کشور ترکیه، امکان اشتغال در کشور انگلستان است که به لطف «توافق‌نامه آنکارا» در سال 1963 میسر شده است. طبق این توافق‌نامه، اتباع ترکیه می‌توانند از طریق ایجاد یک کسب و کار یا اشتغال در شرکتی در انگلستان، به این کشور سفر کنند و در آنجا اقامت داشته باشند. این ویزا همچنین به شما اجازه می‌دهد افراد تحت تکفل خود، مانند همسر، شریک زندگی و فرزندان وابسته با سن حداکثر 21 سال را به همراه خود به انگلستان ببرید.

کشور ترکیه

کشور ترکیه، واقع در شبه‌جزیره آناتولی، از موقعیتی استراتژیک به عنوان پل ارتباطی میان قاره‌های اروپا و آسیا، و شاهراه تعاملات بین بسیاری از کشورهای خاورمیانه و شمال افریقا برخوردار است. این کشور، مساحتی بیش از 783 هزار کیلومترمربع دارد و جمعیتی نزدیک به 82 میلیون نفر را در خود جای داده است. پایتخت این کشور، شهر آنکارا با جمعیت بیش از 5/4 میلیون نفر است، با این حال، بیش از 15 میلیون نفر در ابرشهر دیگر این کشور و تنها شهر بین‌قاره‌ای جهان، یعنی استانبول، زندگی می‌کنند. بخش اعظم جمعیت این کشور به زبان ترکی استانبولی صحبت می‌کنند، اما زبان‌های کردی و عربی نیز در برخی از بخش‌های این کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کشور، تولید ناخالص ملی اسمی بیش از 813 میلیارد دلار در سال دارد، و بدین ترتیب، یکی از بالاترین سطوح تولید ناخالص ملی سرانه در این منطقه را به خود اختصاص داده است.

دریافت پاسپورت و تابعیت دوم برای ایرانیان

تاریخچه کشور ترکیه

پس از 6 قرن سلطنت عثمانی، کشور ترکیه در 29 اکتبر 1923 به صورت جمهوری درآمد و «مصطفی کمال»، ملقب به آتاتورک (به معنی پدر ملت ترک) به عنوان اولین رئیس‌جمهور این کشور برگزیده شد که بنیان‌گذار کشور نوین و سکولار ترکیه نیز محسوب می‌شود. ترکیه به عضویت سازمان ملل متحد درآمده است و حضور چشمگیری در سطح بین‌المللی دارد. این کشور با عضویت در گروه G20 و ناتو، اکنون به دنبال عضویت در اتحادیه اروپا است.

نظام قانونی کشور ترکیه

از سال 1923 تا 2018، کشور ترکیه به صورت یک دموکراسی با مجلس نمایندگان اداره می‌شد، اما چند دهه اول عمر این جمهوری شاهد تسلط یک حزب بر امور این کشور بود. پس از رفراندوم سال 2017، کشور ترکیه به قالب جمهوری بر اساس قانون اساسی با ریاست جمهوری متمرکز تبدیل شد و اکنون، رئیس جمهور این کشور از کنترل کامل بر بخش اجرایی دولت این کشور برخوردار است. پارلمان تک‌مجلسی این کشور که با عنوان «مجلس ملی کبیر» شناخته می‌شود، وظیفه قانون‌گذاری را در این کشور برعهده دارد. نظام دادگستری کشور ترکیه در ظاهر به صورت مستقل از دولت و مجلس این کشور فعالیت می‌کند، اما تغییرات اخیر در قانون اساسی ترکیه، اختیارات رئیس جمهور و حزب حاکم آن را برای انتصاب و برکناری قضات و دادستان‌ها در این کشور افزایش داده است.

خرید پاسپورت دوم


پاسپورت دومینیکا

ویزای طلایی امارات

پاسپورت ترکیه

پاسپورت وانوآتو

پاسپورت آنتیگوآ و باربودا

پاسپورت سنت کیتس و نویس

سریع ترین راه گرفتن پاسپورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *