سوالات متداول

بله، قانونی است و دولت¬های بسیاری از کشورها، نسخه¬های خود از طرح‌های اخذ تابعیت از طریق سرمایه¬گذاری (CBI) را تدوین و اجرا کرده‌اند. این طرح‌ها، بخشی از مفهوم گسترده¬ مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری است که به کشورها کمک می¬¬کند سرمایه خارجی بیشتری را با طراحی برنامه¬هایی خاص جذب کنند که به مهاجران اجازه می¬دهد از حقوق اقامتی یا تابعیتی معینی را در برابر سرمایه¬گذاری خود بهره‌مند شوند.

بله، درخواست اخذ تابعیت ازطریق سرمایه¬گذاری ممکن است پذیرفته نشود، و رایجترین دلایل آن عبارتند از:
– راستی‌آزمایی منفی درباره متقاضی و اشخاصی که در این درخواست حضور دارند
– حضور در لیست سیاه نهادهای انتظامی مختلف و داشتن سوابق کیفری
– مردود شدن در بررسی های پزشکی یا مسائل بهداشتی
– ارائه عمدی اطلاعات نادرست یا ناقص در درخواست خود برای این طرح
– ویزای ورود یا رد اقامت در اتحادیه اروپا، انگلستان یا هر کشور دیگری که کشور محل درخواست متقاضی با آن موافقت نامه لغو ویزا امضا کرده است
– قرار داشتن کشور متبوع متقاضی تحت تحریم‌های بین‌المللی یا تجاری
– عدم اعلام شیوه کسب منابع مالی یا کسب منابع مالی در کشورهای تحریم شده
– درآمد ناکافی برای حمایت از اعضای خانواده، و مشارکت در هر گونه ورشکستگی شخصی یا شرکتی
– متقاضی، شخصی در معرض ریسک سیاسی (PEP) باشد
– مشارکت در پولشویی و جرایم مالی، علاوه بر کلاهبرداری‌های اعلام شده توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) در ایالات متحده
– مشکوک بودن به ارتباط با گروه¬های تروریستی
– تهدید بالقوه برای امنیت ملی
– اخراج یا استرداد از هر کشور دیگری
– دریافت هشدار از سیستم اطلاعاتی شنگن (SIS) به عنوان بزرگترین سامانه اطلاعات امنیتی و مدیریت مرزی در اتحادیه اروپا
– دعاوی مدنی یا دادخواهی در حال رسیدگی طلبکاران علیه متقاضی
– تعارض نام¬های یکسان با مجرمان یا افراد حاضر در لیست‌های سیاه
– رد درخواست شهروندی در کشوری دیگر

اطلاعات مربوط به پذیرفته نشدن درخواست اخذ تابعیت ازطریق سرمایه¬گذاری توسط کشورها ذخیره و با سایر کشورها به اشتراک گذاشته می‌شود. بنابراین، تقریباً غیرممکن است که در صورت رد درخواست در یک طرح، برای طرح کشوری دیگر درخواست دهید.

از نظر فنی امکان درخواست همزمان برای دو طرح مختلف CBI وجود دارد، اما کارشناسان و وکلای مهاجرت توصیه می¬کنند از چنین اقدامی خودداری کنید، زیرا فرآیند درخواست مستلزم جمع‌آوری مدارک و گواهینامه¬ها متعدد است و ارائه تمام مدارک لازم به مقامات دشوار خواهد بود.

تقریباً در همه کشورهایی که دارای طرح های CBI هستند، امکان انتقال تابعیتی که از طریق این طرح‌ها اعطا می شود، به نسل های آینده وجود دارد.

هر طرح CBI، تعریف واضحی از «وابستگان واجد شرایط» دارد که می تواند در آن درخواست گنجانده شود. اگر فرزند شما معیارهای واجد شرایط بودن را نداشته باشد، غیرممکن است که او را در درخواست خود برای این طرح قرار دهید.

هر طرح CBI، تعریف واضحی از «وابستگان واجد شرایط» دارد که می تواند در آن درخواست گنجانده شود. اگر فرزند شما معیارهای واجد شرایط بودن را نداشته باشد، غیرممکن است که او را در درخواست خود برای این طرح قرار دهید.

خیر، طرح‌های CBI باید فقط از طریق نمایندگان/مشاوران رسمی و شرکت‌های شناخته‌شده ارائه شود. این شرکت‌ها درخواست شما را از طرف شما به سازمان دولتی ذیربط ارسال می‌کنند. فهرست نمایندگان و شرکت‌های مجاز در این خصوص را اغلب می‌توان در وب‌سایت های رسمی طرح‌های CBI مشاهده کرد.

خیر، لازم نیست پس از انقضای گذرنامه CBI خود، یک فرایند جدید درخواست CBI را آغاز کنید، بلکه فقط باید برای دریافت گذرنامه جدید درخواست بدهید.

از آنجا که امکان انتقال تابعیت به دست آمده از طریق طرح CBI به نسل‌های بعد وجود دارد، فرزند تازه متولد شده شما نیز واجد شرایط است که از آن بهره‌مند شود. برای اخذ گذرنامه برای فرزند خود، باید درخواستی تنظیم کنید، و کلیه اسناد و مدارک مورد نیاز را به سازمان دولتی ذیربط ارائه نمایید.


برای پرسش‌های دقیق‌تر، لطفاً با مشاوران ما تماس بگیرید.