bisti logo
instagram iconfacebook iconwhatsapp icontelegram icon

جهت تماس با مشاوران ما می توانید با شماره تماس 26217639-021 بگیرید.

logo

گروه بیات

«

وبلاگ

«

مهاجرت

«

سفر به کانادا با پاسپورت دومینیکا

افزایش هزینه اخذ پاسپورت ترکیه

ترکیه|خرید ملک در ترکیه|راه اندازی کسب و کار|سپرده گذاری بانکی

افزایش هزینه برنامه اخذ تابعیت ترکیه به 400 هزار دلار

date

0

date

0

در این صفحه می خوانید:

دولت ترکیه مبلغ سرمایه‌گذاری خارجی‌ها در املاک این کشور را برای دریافت شهروندی ترکیه از ۲۵۰ هزار دلار به ۴۰۰ هزار دلار افزایش داده است. بنابراین خارجی‌ها از جمله ایرانی‌ها از این پس با پرداخت این هزینه می‌توانند شهروندی ترکیه را دریافت کنند. همچنین تا سه سال امکانفروش این ملک را ندارند و اگر زیر سه سال به فروش اقدام کنند تابعیتخود را از دست می دهند. اصلاح مقررات اعطای شهروندی ترکیه به خارجی‌ها در حالی انجام شده است. ایرانی‌ها، عراقی‌ها، روس‌ها و افغان‌ها در صدر فهرست خریداران خانه در ترکیه قرار دارند. برخی رسانه‌های ترکیه از افزایش خرید ملک توسط روس‌ها و اوکراینی‌ها در پی حمله نظامی روسیه به اوکراین به عنوان دلیل تغییر سیاست آنکارا در اعطای شهروندی به خارجی‌ها نام برده‌اند. بر اساس گزارش ارائه شده توسط رسانه‌های ترکیه، فروش ملک در ترکیه طی ماه فوریه سال جاری ۵۴.۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال پیش افزایش داشته و به رقم ۴ هزار و ۵۹۱ رسیده است.

ایرانی‌ها اولین مشتری تابعیت ترکیه از طریق خرید ملک

این گزارش‌ها همچنین حکایت از آن دارند که ایرانی‌ها در مدت ذکر شده با خرید ۷۱۱ خانه در صدر فهرست خریداران قرار دارند و پس از آن‌ها، عراقی‌ها با خرید ۶۳۳ خانه و روس‌ها با خرید ۵۰۹ خانه در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند. گزارش‌های ارائه شده توسط مرکز آمار ترکیه هم نشان می‌دهند که در سال ۲۰۲۱ بیش از ۵۸ هزار و ۵۷۶ خانه به شهروندان خارجی در ترکیه فروخته شده که این میزان نسبت به سال ۲۰۲۰ حدود ۴۳.۵ درصد افزایش داشته است. این در حالی است که فروش خانه به خریداران خارجی در سال ۲۰۱۹، رقم ۴۵ هزار و ۴۸۳ واحد بوده است. داده‌های آماری همچنین نشان می‌دهند که فروش خانه در ترکیه از ماه ژانویه تا ماه فوریه سال جاری ۵۵.۵ درصد به صورت سالانه افزایش داشته و به رقم ۸ هزار و ۸۴۳ واحد رسیده است. بر اساس آمار ارائه شده توسط دولت ترکیه، حدود ۷ هزار خارجی از طریق خرید ملک بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ شهروندی این کشور را به دست آورده‌اند. پیشتر بر اساس اصلاح مقررات توسط دولت ترکیه، خارجی‌ها می‌توانستند در کنار خرید ملک به ارزش ۲۵۰ هزار دلار با سرمایه‌گذاری به میزان دست‌کم ۵۰۰ هزار دلار و دادن تعهد برای حفظ آن به مدت سه سال در این کشور، شهروندی ترکیه را دریافت کنند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده توسط برخی از نهادهای اقتصادی ترکیه، ایرانی‌ها طی دو سال گذشته با ثبت هزار و ۶۶۱ شرکت در جایگاه نخست سرمایه‌گذاران خارجی در ترکیه قرار دارند.

سایر روش‌های دریافت تابعیت ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری

برای دریافت تابعیت و پاسپورت ترکیه به جز خرید ملک راه‌های دیگری هم وجود دارد. افرادی که به سپرده‌گذاری معادل ۵۰۰ هزار دلار به مدت سه سال در نظام بانکی این کشور اقدام کنند می‌توانند تابعیت این کشور را دریافت کنند. روش دیگر سرمایه‌گذاری و ایجاد شغل برای ۵۰ نفر در ترکیه است که باید از سوی وزارت کار ترکیه تایید شود. علاوه بر این شهروندان خارجی که در ترکیه اقدام به خرید خانه می‌کنند، بدون در نظر گرفتن نرخ خانه،‌ می‌توانند اقامت یک‌ساله دریافت کنند. بر اساس آخرین آمارهای رسمی در سال ۲۰۲۱، بیش از یک میلیون و سیصد هزار نفر شهروند خارجی به صورت قانونی در ترکیه زندگی می‌کنند که حدود ۹۵۵ هزار نفر آنها اقامت کوتاه مدت دارند و حدود ۱۱۵ هزار نفر اقامت دانشجویی دارند. همچنین در طول سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ در مجموع ۷۵۰۰ شهروند خارجی با خرید ملک موفق به دریافت تابعیت شهروندی ترکیه شده‌اند ولی این روند در سال ۲۰۲۱ به شدت جهش یافته است و تنها در شش ماه اول سال ۲۰۲۱، ده هزار نفر حق شهروندی ترکیه را به دست آورده‌اند. بر اساس آمارهای رسمی، ایران، افغانستان، عراق، یمن، چین، فلسطین، اردن، لبنان، مصر و پاکستان، ۱۰ کشوری هستند که بیشترین سهم را در این جدول دارند.

برچسب ها:

اشتراک گذاری

favorite articles

سوالات متداول

favorite articles

نویسنده: مصطفی بخشیان

favorite articles

ارسال دیدگاه

favorite articles

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه

*

نام

*

ایمیل

2

دیدگاه

مهدی

date

1403/01/29

.

14:35

عالی بود .

رامین

date

1403/02/01

.

11:39

تشکر از مطالب خوب شما