شرایط جدید اقامت ترکیه ۲۰۲۳

شرایط جدید اقامت ترکیه

ترکیه همیشه به دلایل مختلف به عنوان یک مقصد مهاجرت و گردشگری جذاب برای ما ایرانی‌ها بوده است. به همن منظور اکثر افرادی که این قصد را دارند به دنبال دانستن شرایط جدید اقامت ترکیه هستند. در این مقاله قصد داریم که به این موضوع بپردازیم و با جدیدترین شرایط اقامت در این کشور آشنا شویم.

مجوز اقامت خارجی یا کیمیلیک چیست؟

اقامت یا کمیلیک ترکیه و اطلاع از جدیدترین شرایط اخذ اقامت ترکیه در سال ۲۰۲۳
جدیدترین شرایط اخذ اقامت ترکیه در سال ۲۰۲۳

ترکیه برای افرادی که قصد ورود به این کشور را دارند انواع مختلفی از ویزاها را صادر می‌کند. برخی از کشورها از دریافت ویزا معاف هستند. با این حال، اگر مدت زمان بیشتری برای اقامت، نسبت به یک سفر کاری و توریستی نیاز دارید باید مجوز اقامت دریافت کنید. مجوز اقامت در این کشور که به اسم کیمیلیک شناخته می‌شود توسط اداره مهاجرت ترکیه صادر می‌شود.

بیشتر بدانید: حداقل قیمت خرید خانه در ترکیه برای اقامت

کسانی که این مدرک را دارند می‌توانند برای مدت مشخص شده در کشور بمانند و کار کنند. اجازه اقامت را در ترکیه می‌توانید روش‌های مختلفی دریافت کنید. به همین دلیل، باید مشخص کنید که برای چه هدفی به کشور آمده‌اید، چه مدت اقامت خواهید داشت، چگونه کسب درآمد خواهید کرد، در کدام شهر و در کدام آدرس اقامت خواهید داشت. به افرادی که این شرایط را دارند اجازه اقامت برای مدت معینی داده می‌شود.

انواع اقامت در ترکیه چیست؟

اجازه اقامت در ترکیه به 6 روش قابل دریافت است. این مجوزها بسته به هدف و مدت اقامت شما متفاوت است. به همین دلیل برای هر مجوز فرم‌های درخواست جداگانه وجود دارد. اگر می‌خواهید اجازه اقامت و کیمیلیک در ترکیه را دریافت کنید، باید یک یا چند مورد از شرایط زیر را داشته باشید:

شرایط دریافت مجوز اقامت کوتاه مدت در ترکیه چیست؟

اگر برای مدت کوتاهی به ترکیه می‌روید، باید برای دریافت این مجوز اقدام کنید. برای اقامت کوتاه مدت باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • تحقیقات علمی: اگر قصد دارید برای تحقیقات علمی به ترکیه بروید، باید “ویزای علمی” را از نمایندگان ترکیه در کشور خود دریافت کنید. اگر برای تحقیق نیاز به مجوز است، باید مدارک مجوز را پیوست کنید.
 • اتباع خارجی دارای ملک در ترکیه: برای کسانی که دارای خانه هستند الزامی است که در دوره اقامت این سند را برای همسر و فرزندان خود تهیه کنند.
 • کسانی که برای مصاحبه شغلی یا سرمایه گذاری به ترکیه می‌روند: اگر برای تجارت به ترکیه می‌روید، باید مدرکی را که از شخصی که با او تماس خواهید گرفت را در بین مدارک درخواست قرار دهید.
 • آموزش ضمن خدمت: برای افرادی که در نمایندگی‌های خارجی شرکت‌های ترکیه‌ای مشغول به کار هستند، داشتن مدرک در طول دوره آموزشی در ترکیه الزامی است.
 • سفر توریستی: اگر قرار است بیش از 90 روز را در ترکیه بگذرانید، می‌توانید با اعلام آدرس محل سکونت مجوز اقامت دریافت کنید.
 • اقامت برای درمان: اگر طول درمان در ترکیه بیش از 90 روز طول بکشد، نیاز به اجازه اقامت دارید.
 • دوره آموزش زبان ترکی: برای کسانی که در دوره‌های زبان خارجی تحصیل می‌کنند که دارای مجوز از وزارت آموزش ملی هستند، اجازه اقامت برای مدت تحصیل آنها لازم است.
 • کسانی که شرایط اقامت با خانواده در ترکیه را از دست داده‌اند: کسانی که از طریق ازدواج از ترکیه اجازه اقامت گرفته‌اند، اگر به دلایلی مانند طلاق یا فوت این حق را از دست بدهد، باید دوباره برای اقامت کوتاه مدت اقدام کند.
 • افراد دعوت شده برای کارآموزی و آموزش در موسسات دولتی: اتباع خارجی این دسته نیز می‌توانند با این مدرک در ترکیه اقامت داشته باشند.
 • فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های ترکیه: کسانی که از دانشگاه‌های ترکیه مدرک دریافت کرده‌اند، در صورتی که ظرف 6 ماه پس از فارغ‌التحصیلی اقدام کنند، می‌توانند اجازه اقامت 1 ساله دریافت کنند.
 • کسانی که در ترکیه سرمایه‌گذاری کرده‌اند: افراد مقیم کشورهای غیر از ترکیه که در ترکیه سرمایه‌گذاری دارند، برای مدت اقامت خود در ترکیه به همراه همسر و فرزندان خود به این مدرک نیاز دارند.

مجوز اقامت کوتاه مدت چقدر است؟

این مجوزها در دوره‌های 2 ساله صادر می‌شود.

شرایط اجازه اقامت کوتاه مدت در ترکیه چیست؟

برای درخواست این اجازه اقامت، شرایط زیر باید وجود داشته باشد:

 • احراز یکی از شرایط فوق و ارائه کامل مدارک مورد نیاز.
 • داشتن استانداردهای مسکن سالم و ایمن.
 • اخذ سابقه کیفری از کشور تابعیت در صورت درخواست.
 • گزارش آدرس محل سکونت

شرایط دریافت مجوز اقامت خانواده در ترکیه چیست؟

ترکیه کشوری است که به حمایت از یکپارچگی خانواده اهمیت می‌دهد. اجازه اقامت برای خانواده‌ها عموماً مربوط به خارجی‌هایی است که با شهروندان ترکیه ازدواج کرده‌اند. خارجی‌هایی که با شهروندان ترکیه و فرزندانشان ازدواج کرده‌اند می‌توانند اجازه اقامت دریافت کنند. ب همچنین، ازدواج باید واقعی باشد. اگر ازدواج نمایشی و صوری باشد و فقط برای اجازه اقامت انجام شده باشد، جریمه دارد. تیم‌های بازرسی دائما در حال بررسی برای کشف ازدواج‌های صوری هستند.

مدت مجوز اقامت خانواده چقدر است؟

اجازه اقامت برای خانواده ها حداکثر 3 سال است. سپس باید برای تمدید این مجوز اقدام کنید.

شرایط اجازه اقامت خانوادگی چیست؟

برای دریافت این اجازه اقامت، باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • کل درآمد خانواده باید حداقل دستمزد مشخص شده برای اقامت باشد. درآمد هر یک از اعضای خانواده نمی‌تواند کمتر از 1/3 حداقل دستمزد باشد.
 • تامین مسکن مطابق با شرایط بهداشتی و ایمنی با توجه به جمعیت خانواده.
 • بیمه بودن همه افراد خانواده.
 • عدم ارتکاب جرم “علیه نظم خانواده” در 5 سال گذشته.
 • داشتن اجازه اقامت و حق اقامت حداقل 1 ساله در ترکیه.
 • ثبت نام در سامانه ثبت آدرس.

چگونه می‌توان مجوز اقامت دانشجویی را دریافت کرد؟

ترکیه از نظر مجوز اقامت، به ویژه برای دانش‌آموزان شرایط راحتی فراهم می‌کند. کودکان خارجی زیر 18 سال که در دوره متوسطه یا دبیرستان تحصیل می‌کنند، حتی اگر مجوز اقامت خانوادگی نداشته باشند، می‌توانند اجازه اقامت دریافت کنند.

بیشتر بدانید: آشنایی با قوانین خرید خانه در ترکیه

دانشجویانی که می‌خواهند در دانشگاه‌ها تحصیل کنند، در تمام مدت تحصیل حق اقامت کسب می کنند.

شرایط اجازه اقامت دانشجویی چیست؟

ترکیه در این زمینه امکانات رفاهی را برای دانشجویان فراهم می‌کند. پس از ارائه مدارک لازم باید آدرس محل اقامت خود را اطلاع دهید. پس از آن ، شما می‌توانید اجازه اقامت، حق اقامت خارجی را دریافت کنید.

آیا دانشجویان خارجی در حال تحصیل در ترکیه می‌توانند کار کنند؟

دانشجویان مقاطع کارشناسی و کاردانی در ترکیه برای دریافت مجوز کار نیاز دارند که مدت 2 سال از اقامت آنها در ترکیه گذشته باشد. در پایان 2 سال می‌توانند از وزارت کار و تامین اجتماعی مجوز درخواست کنند.

شرایط مجوز اقامت طولانی مدت در ترکیه چیست؟

شرایط جدید اقامت ترکیه در برای سال ۲۰۲۲
شرایط جدید اقامت ترکیه در برای سال ۲۰۲۲

اگر به مدت 8 سال بدون وقفه از مجوزهای اقامت مختلف در ترکیه استفاده کرده باشید، حقوق متفاوتی خواهید داشت. علاوه بر این، پناهندگان، پناهندگان مشروط و دارندگان اجازه اقامت بشردوستانه نیز از این حق بهره‌مند می‌شوند.

شرایط اجازه اقامت طولانی مدت چیست؟

اتباع خارجی که این حق را کسب می‌کنند نمی‌توانند خدمت سربازی و خدمات کشوری انجام دهند. آنها برای خرید خودرو معاف از مالیات هستند. جدای از اینها، آنها از حقوقی مشابه شهروندان جمهوری ترکیه برخوردارند. شرایط زیر باید رعایت شود:

 • 8 سال اقامت قانونی بدون وقفه در ترکیه
 • عدم دریافت کمک اجتماعی در 3 سال گذشته
 • داشتن درآمد کافی و منظم برای خود و خانواده
 • داشتن بیمه
 • نبودن تهدیدی برای امنیت عمومی

مجوز اقامت بشردوستانه چیست؟

اقامت بشردوستانه یک مفهوم بین‌المللی است و در بسیاری از کشورها اجرا می‌شود. ترکیه نیز با اجرای قوانین این مفهوم را تضمین کرده است. وقتی صحبت از حقوق کودکان به میان می‌آید، کسانی که برای ترک ترکیه منطقی تلقی نمی‌شوند، کسانی که حکم اخراج ندارند و کسانی که منتظر انتقال به کشور ثالث هستند می‌توانند از شرایط این اقامت بهره‌مند شوند.

بیشتر بدانید: ۶ دلیل برای سرمایه گذاری در ترکیه

مدت زمان مجوز اقامت بشردوستانه چقدر است؟

مدت مشخصی برای دریافت این نوع اقامت تایین نشده است. فرمانداری‌ها در مورد مدت مجوز اقامت و حق اقامت تصمیم می‌گیرند.

شرایط مجوز اقامت بشردوستانه در ترکیه چیست؟

هیچ الزامی برای بهره‌مندی از این اجازه اقامت وجود ندارد.

اجازه اقامت برای قربانیان قاچاق انسان

ترکیه قربانیان قاچاق انسان را در آغوش می‌گیرد که امروزه به کرات با آن مواجه می‌شویم. برای کسانی که قربانی چنین تجارتی هستند، اجازه اقامت ویژه صادر می‌شود.

مدت مجوز اقامت برای قربانیان قاچاق انسان چقدر است؟

این مجوز ابتدا به مدت 30 روز اعطا می‌شود. پس از آن امکان تمدید این مدت هر 6 ماه وجود دارد. با این حال، مدت اجازه اقامت نمی‌تواند بیش از 3 سال باشد.

شرایط اجازه اقامت برای قربانیان قاچاق انسان چیست؟

هیچ الزامی برای دادن مجوز اقامت به کسانی که چنین شکایت‌هایی را تجربه می‌کنند وجود ندارد.

آیا می‌توان بدون اجازه اقامت در ترکیه زندگی کرد؟

با تغییر قانون در سال 2016، ترکیه اخذ مجوز اقامت در این کشور را آسان کرد. اگر به صورت رسمی در ترکیه مشغول به کار هستید، می‌توانید بدون نیاز به هیچ مجوز دیگری در حین کار در این کشور زندگی کنید. در این صورت نیازی به اجازه اقامت ندارید.

چگونه می‌توان اولین درخواست برای اجازه اقامت در ترکیه را انجام داد؟

برای دریافت مجوز اقامت در ترکیه، درخواست بایداز طریق ادارات مدیریت مهاجرت در استان‌ها انجام شود. البته ابتدا باید مراحلی انجام شود و سپس به صورت حضوری نوبت داده شود. ادارات به این قوانین توجه زیادی دارند و مدارک ناقص را نمی‌پذیرند. اگر از کشورهای دارای معافیت ویزا به ترکیه می‌روید و بیش از 90 روز در این کشور اقامت داردی، باید برای اجازه اقامت خارجی درخواست دهید.

بنابراین، اقدامات باید به ترتیب انجام شود:

 • به فرمانداری مراجعه کنید.
 • درخواست خود را از طریق سیستم اقامت الکترونیکی اداره مدیریت مهاجرت ارسال کنید.
 • درخواست یک قرار ملاقات کنید.
 • مدارک مورد نیاز را آماده کنید.

چگونه برای اجازه اقامت وقت ملاقات بگیریم؟

مهم‌ترین مرحله برای مراحل اجازه اقامت خارجی گرفتن یک قرار ملاقات است.برای این کار نباید قراری را که سیستم برای شما تعیین کرده از دست بدهید. ضمناً با اصلاح قانون، نماینده شرکت مشاور مجاز در قرارها نیز می‌تواند حضور یابد. با این حال، ممکن است اداره از شما بخواهد که شخصاً حضور به هم رسانید. اما اغلب اوقات، نمایندگان می‌توانند در این قرار ملاقات حضور داشته باشند. برای تعیین وقت قبلی، به آدرس اینترنتی e-ikamet.goc.gov.tr ​​بروید و مراحل را دنبال کنید.

مدارک مورد نیاز برای اجازه اقامت مجوز اقامت خارجی چیست؟

اول از همه پر کردن فرم درخواست الزامی است. مدارکی مانند پاسپورت، عکس، رسید پرداخت هزینه‌ها نیز از جمله مدارک الزامی است. با این حال، به هر دلیلی درخواست انجام می شود، ارائه مدارک لازم است. مراحل اجازه اقامت فوق برای اقامت خارجی باید انجام شود.

هزینه های اجازه اقامت در سال 2022 چقدر است؟

یکی از ضروری‌ترین الزامات درخواست، پرداخت مالیات و هزینه است. پرداخت هزینه‌های رسمی قبل از مراجعه الزامی می‌باشد. ارائه رسید پس از پرداخت الزامی است. علاوه بر این، پرداخت‌ها از سیستم قابل انجام است.

بیشتر بدانید: بترین روش های سرمایه گذاری در ترکیه

پرداخت 160 لیر به عنوان هزینه کارت برای سال 2022 برای هر متقاضی الزامی است. با این حال، جدا از این، هزینه اجازه اقامت باید پرداخت شود. این مقدار نیز از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. با توجه به لیست تعیین شده توسط اداره مهاجرت؛ هزینه 25 دلار برای ماه اول و حداکثر 5 دلار در ماه برای ماه‌های بعد مورد نیاز است.

آیا می‌توان دوره اجازه اقامت خارجی را تمدید کرد؟

اگر حق اقامت در ترکیه را دارید، باید این مجوز را برای دوره‌های خاصی تمدید کنید. برای این کار، روندی مانند درخواست اول باید طی شود. ابتدا باید درخواست به صورت آنلاین انجام شود و سپس مدارک مورد نیاز تکمیل شود. سپس دوباره برای قرار ملاقات با شما تماس گرفته می‌شود. با این حال، شما می‌توانید به راحتی تمامی این مراحل را از طریق شرکت‌های مشاوره مجاز انجام دهید.

آیا در مجوز اقامت شرط بیمه درمانی وجود دارد؟

دارندگان اجازه اقامت در ترکیه باید دارای امنیت اجتماعی باشند. صرف نظر از هدف اخذ مجوز اقامت، بیمه شدن کاملا ضروری است. برای این کار امکاناتی از سوی دولت در نظر گرفته شده است.

 • در صورتی که در کشوری که در آن هستید بیمه شده باشید، طبق قراردادهای دوجانبه می‌توانید در ترکیه نیز از این خدمات بهره‌مند شوید.
 • اگر بیمه ندارید می‍توانید از سازمان تامین اجتماعی بیمه سلامت عمومی بگیرید.
 • شما می‌توانید بیمه درمانی خصوصی را ارائه دهید.

خرید پاسپورت دوم


پاسپورت دومینیکا

ویزای طلایی امارات

پاسپورت ترکیه

پاسپورت وانوآتو

پاسپورت آنتیگوآ و باربودا

پاسپورت سنت کیتس و نویس

سریع ترین راه گرفتن پاسپورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *