دومینیکا کجاست؟ معرفی کشور Dominica و دانستنی های جذاب

دومینیکا کجاست؟ معرفی کشور Dominica و دانستنی های جذاب

دومینیکا کشوری جزیره‌ای در آنتیل کوچک واقع در شرق دریای کارائیب است. این کشور میان جزایر فرانسوی گوادلوپ و ماری گالانته در شمال و مارتینیک در جنوب واقع شده است. این کشور پس از استقلال سال 1978 یکی از اعضای کشورهای مشترک المنافع بوده است. در ادامه این مقاله از گروه بیات ما قصد داریم تا بیشتر درمورد سوال دومینیکا کجاست صحبت کنیم. پس پیشنهاد تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

کشور دومینیکا کجاست؟

دومینیکا با نام رسمی مشترک المنافع دومینیکا کشوری جزیره ای در دریای کارائیب است. نام رسمی کشور مشترک المنابع دومینیکا و پایتخت آن روسو است. دومینیکا در 3 نوامبر 1978 از بریتانیا اعلام استقلال کرد. واحد پول آن دلار کارائیب شرقی است.

دومینیکا یکی از جزایر بادپناه و بخشی از منطقه آنتیل کوچک است و به دلیل طبیعت بکرش به «جزیره طبیعت دریای کارائیب» معروف است. دومینیکا در جنوب گوادلوپ و شمال مارتینیک واقع شده است. دومینیکا 750 کیلومتر مربع مساحت و 71293 نفر جمعیت دارد (در سال 2011). زبان رسمی این کشور انگلیسی است و زبان‌های کریول دومینیکنی و فرانسوی نیز زبان‌های گفتاری هستند.

دومینیکا از نظر زمین شناسی جوان ترین جزیره آنتیل کوچک است، به همین دلیل است که فعالیت های آتشفشانی و زمین گرمایی هنوز در آنجا مشهود است. دریاچه جوشان، دومین چشمه آب گرم جهان، در دومینیکا قرار دارد.

حالت جغرافیایی، آب و خاک جزیره دومینیکا

این جزیره ساختی آتشفشانی دارد. دومینیکا دارای تعدادی آتشفشان فعال است با این حال این آتشفشان‌ها به ندرت فوران می‌کنند. سایر نشانه‌های فعالیت‌های زمین گرمایی شامل دود خان (سوراخی که گاز و دود از آن خارج می‌شوند) و چشمه‌های آب داغ هستند. در قسمت جنوبی دریاچه‌ی جوشان  2300 فیت (700 متر) در بالای سطح دریا قرار دارد، آب این دریاچه اغلب به سبب فشار گازهایی که منتشر می‌شوند سه فیت (1 متر) بالاتر از سطح عادی قرار دارد. این جزیره دارای خاک غنی آبرفتی و آتفشانی است.

آب و هوای دومینیکا

دومینیکا خصوصا در ماه‌های سردتر سال یعنی از دسامبر تا مارس آب و هوای دلپذیری دارد. دمای هوای تابستان به طور میانگین بالاتر از 90 درجه ی فارنهایت (32 درجه ی سانتی گراد) است. دمای هوای زمستان نیز خیلی پایین‌تر از این مقدار نیست و میانگین آن بین 84 تا 86 درجه‌ی فارنهایت (29 تا 30 درجه‌ی سانتی‌گراد) است. فصل خشک از ماه فوریه تا می به طول می‌انجامد و فصل بارانی نیز از ژوئن تا اکتبر ادامه دارد که بیشترین احتمال وقوع تند باد (چرخه‌ی طوفان استوایی) در این زمان است. بارش باران در مواقع مختلف متفاوت است و در مناطق کوهستانی دور از کرانه باران‌های شدیدی می‌بارد.

دومینیکا کجاست و آب و هوای آن چگونه است؟
دومینیکا کجاست و آب و هوای آن چگونه است؟

زندگی گیاهی و جانوری کشور دومینیکا

دومینیکا جزیره‌ای است که دارای انبوه‌ترین جنگل‌ها در آنتیل کوچک است. جنگل دومینیکا زیستگاه تعداد قابل توجه و متنوعی از حیوانات و پرندگان است. دو گونه از طوطی یعنی طوطی امپریال یا سیسرو (آمازونا امپریالیس) و طوطی کوچکتری که دارای گردن قرمز است (آمازونا آراسیاکا) تنها در دومینیکا یافت می‌شوند. مرغ‌های مگس خوار بسیاری از جمله مرغ مگس خوار سر آبی (ساینوفانا دو رنگ) از گونه‌های بومی دومینیکا و جزیره‌ی همسایه‌ی مارتیک هستند.

مردم و فرهنگ دومینیکا

دومینیکا تنها جزیره‌ای است که دارای گروهی بزرگ و مجزا از هندی‌های کارائیب است این افراد از نسل افرادی هستند که پیش از کوچ اروپایی‌ها در این جزیره می‌زیستند. اکثر کاریب‌های باقی مانده که تعداد کمی از آن‌ها تنها از نژاد خالص کارائیب هستند، در خاک کارائیب که حدودا 3700 آکر (1500 هکتار) است زندگی می‌کنند. این ناحیه در شرق جزیره‌ی دومینیکا واقع شده است و جزو فقیرترین نواحی مسکونی دومینیکا محسوب می‌شود.

کشور دومینیکا کجاست و مردم آن چه فرهنگی دارند؟
کشور دومینیکا کجاست و مردم آن چه فرهنگی دارند؟

اقتصاد این کشور چگونه است؟

دومینکا یکی از فقیرترین کشورهای حوزه‌ی کارائیب است. اقتصاد این کشور وابسته به کشاورزی است که پیوسته در اثر تندبادها نابود می‌شود. برای اینکه اقتصاد کشور متنوع‌تر شود تلاش‌هایی صورت گرفته و تا حدی موفق بوده‌اند. برای مثال صنعت گردشگری رونق یافته است و همچنین در بخش‌های ساحلی سرمایه‌گذاری‌های مالی کوچکی صورت گرفته است. کشور دومینیکا امروزه بسیار رو به پیشرفت حرکت میکند و مزایای زیادی برای سرمایه گذاران ایجاد کرده است. حال اگر شما هم به فکر سرمایه گذاری در این کشور افتاده اید، پیشنهاد میکنم درمورد پاسپورت دومینیکا بیشتر مطالعه کنید و اگر تمایل به دریافت تابعیت و شهروندی دومینیکا را دارید میتوانید از مشاوره رایگان گروه بیات بهره ببرید.

کشاورزی، جنگلداری و ماهیگیری

کشاورزی پیوسته چه از نظر استخدام و چه از نظر تولید ناخالص ملی مهم‌ترین بخش اقتصاد را تشکیل می‌دهد. محصولات اصلی این ناحیه شامل موز، مرکبات و نارگیل هستند. در دهه‌ی 1980، موز تقریبا نیمی از درآمد حاصل از صادرات دومنیکا را به خود اختصاص داد اما در اواخر قرن های 20 و 21 موزها به سبب بروز تندبادها به طور مستمر به هدر رفته‌اند. همچنین در دهه‌ی 1990 نیز تولید تا حدی به دلیل رای سازمان تجارت جهانی که بر نقض قوانین تجارت آزاد اتحادیه‌ی اروپا تاکید داشت کاهش یافت. طبق این موضوع اتحادیه‌ی اروپا به دومینیکا و سایر مستعمره‌های اروپایی – خصوصا سایر جزایر تولید کننده‌ی موز در قسمت شرقی حوزه‌ی کارائیب- امتیاز داده بود. کاکائو، قهوه و سبزیجات نیز در دومنیکا کشت می‌شوند. دومینیکا از لحاظ تولید میوه و سبزیجات مستقل است و مواد غذایی را به گوادلوپ صادر می‌کند.

جزیره دومینکا در کجا واقع شده است؟
جزیره دومینکا در کجا واقع شده است؟

منابع معدنی دومینیکا چیست؟

سنگ خارا که یک سنگ آتفشانی است معمولا برای مقاصد ساختمانی استفاده می‌شود و مهمترین ماده‌ی معدنی تجاری است. همچنین منابع رس و سنگ آهک نیز در این ناحیه وجود دارد. منابع با ارزش مس در قسمت شمال شرقی به سبب احتمال استخراج مس مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

ساخت، تجارت و خدمات

اکثر محصولات اصلی و صادرات از بخش کشاورزی ناشی می‌شوند و شامل مغز نارگیل، روغن نارگیل، صابون، روغن پیمنتا راسموسا و آبمیوه است. صابون از روغن نارگیل گرفته می‌شود و یک محصول مهم صادراتی است. یک بخش کوچک مربوط به نساجی نیز وجود دارد. محصولات چوبی مثل مبلمان، از الوارهای بومی ساخته می‌شوند. Portmouth اصلی‌ترین مرکز قایق سازی است. واردات دومنیکا شامل غذا، سوخت‌های معدنی و محصولات کارخانه‌ای هستند.

سلامت و تندرستی

چندین بیمارستان اصلی در دومینیکا وجود دارد. نیازهای سلامتی محلی در مراکز بهداشت محلی سرتاسر جزیره رفع می‌شوند. بیماری‌های مربوط به روده، دیابت، آنمی، سل و بیماری‌های مقاربتی جزو بزرگ‌ترین مشکلات سلامت دومینیکا به حساب می‌آیند.

تحصیلات مردم دومینیکا

تحصیلات ابتدایی در دومینیکا اجباری است و به صورت رایگان در مدرسه‌های دولتی ارائه می‌شود. چندین مدرسه‌ی متوسطه، کالج  تربیت مدرس، دانشکده‌ی پزشکی، دانشکده‌ی پرستاری و یکی از شعب دانشگاه West Indies در دومینیکا موجود است. حدود 90 درصد مردم این کشور باسواد هستند.

 

سوالات پرتکرار درمورد دومینیکا

دومینیکا کجاست؟

کشور دومینیکا در جنوب شرقی آمریکا و شرق دریای کارائیب قرار دارد.

دومینیکا روی نقشه کجا قرار دارد؟

برای شناخت بهتر کشور دومینیکا باید بدانیم که این کشور روی نقشه در کجا واقع شده است. به عبارت دیگر بررسی کشور دومینیکا روی نقشه می‌تواند دید کلی درباره موقعیت جغرافیایی این کشور به ما و همه علاقمندان بدهد. دانستن اینکه دومینیکا کجاست و یا پایتخت آن چگونه شهری است، در مسیر مهاجرت به این کشور و اطمینان از اخذ پاسپورت دومینیکا، بسیار مفید است. همانطور که در نقشه بالا مشاهده میکنید، دومینیکا یکی از کشورهای واقع در جزایر کارائیب می باشد که در نزدیکی قاره آمریکا واقع شده است.

خرید پاسپورت دوم


پاسپورت دومینیکا

ویزای طلایی امارات

پاسپورت ترکیه

پاسپورت وانوآتو

پاسپورت آنتیگوآ و باربودا

پاسپورت سنت کیتس و نویس

سریع ترین راه گرفتن پاسپورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *